W poście pokażę Ci, jak zabraliśmy nasze zniszczone dywanowe schody i przekształciliśmy je w coś pięknego. Należy pamiętać, że ostateczny wygląd będzie w dużej mierze zależał od stanu schodów po podniesieniu dywanu oraz samego procesu renowacji schodów drewnianych.
Do tej pracy będziesz potrzebować:
-
Szczypce
-
Młot
-
Szlifierka do myszy
-
Wkłady do szlifierki o ziarnistości 80, ziarnistości 100 i ziarnistości 120
-
Próżnia
-
biały duch
-
Miękka ściereczka
-
Pędzle malarskie (x 3)
-
Skrobak do farby
-
Opalarka lub zmywacz do lakieru w zależności od preferowanej metody
-
Lakier do drewna w wybranym przez Ciebie kolorze
-
Maska przeciwpyłowa
-
Rękawice ochronne
-
Okulary ochronne
-
Łopata
-
Szpachla do drewna w wybranym przez Ciebie kolorze
Krok pierwszy: usuń dywan
Nie spiesząc się, renowacja schodów drewnianych nie jest łatwa! Znajdź krawędź wykładziny na górnym schodku i mocno pociągnij, wykonując każdy stopień w dół. Na tym etapie możesz użyć noża Stanleya, aby pociąć dywan na łatwe do opanowania kwadraty. Zachowaj ostrożność podczas zdejmowania dywanu, aby nie stracić równowagi na schodach.
Po usunięciu wykładziny użyj szpadla, aby dostać się pod drewniane listwy sczepne i ostrożnie je podważ, uważając, aby nie uszkodzić drewna pod spodem. Podczas przesuwania pasków zszywających należy nosić rękawice ochronne, ponieważ mogą być ostre.
Krok drugi: usuń zszywki i spłaszcz paznokcie
Nie spiesząc się na każdym stopniu, użyj szczypiec, aby wyciągnąć zszywki do dywanów. Jeśli znajdziesz jakieś podniesione gwoździe, wbij je tak, aby główka gwoździa znajdowała się tuż poniżej poziomu lica drewna. Jesteś teraz gotowy do walki z farbą/lakierem.
Krok trzeci: usuń lakier/farbę
Wiele klatek schodowych zostanie kiedyś pomalowanych lub polakierowanych. O ile nie planujesz pomalować schodów w całości, musisz usunąć istniejącą farbę lub lakier.
Można to zrobić na dwa sposoby. Możesz kupić opalarkę i ostrożnie podgrzać lakier lub farbę, aż zacznie bulgotać, a następnie zeskrobać ją skrobaczką do farb. Alternatywnie możesz użyć zmywacza do lakieru, aby chemicznie usunąć lakier.
Krok czwarty: przeszlifuj powierzchnie
Szlifowanie powierzchni jest kluczem do uzyskania gładkiego wykończenia. Używając szlifierki do myszy z papierem ściernym o ziarnistości 80, przeszlifuj stopnie schodów i podstopnicę, przesuwając szlifierkę ze ziarnem. Zwilż szmatkę benzyną lakową, wyczyść schody i pozostaw do wyschnięcia, przechodząc na kolejne schody. Pamiętaj, aby sprawdzać papier ścierny po każdym schodach, ponieważ straci on swoją ziarnistość i będzie musiał być regularnie wymieniany.
Kiedy wszystkie schody zostaną zrobione z ziarnistością 80, zmień na ziarnistość 100 i powtórz proces. I jeszcze raz z ziarnistością 120. Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu wszystkich schodów użyj wysokiej jakości szpachli do drewna, aby wypełnić wszelkie dziury lub wyżłobienia. Użyliśmy uniwersalnej szpachlówki do drewna, ponieważ może być barwiona na ten sam kolor co drewno.
Krok piąty: malowanie/lakierowanie
Na naszych schodach decydujemy się pomalować podstopnice na biało, a stopnie pokryć lakierem orzechowym.
Kiedy malowaliśmy podstopnice na biało, najpierw nałożyliśmy warstwę podkładu i pozostawiliśmy do wyschnięcia.
Podkład na podstopniach i stopniach szlifowany, gotowy do lakierowania.
Następnie nałożyliśmy nasz lakier na stopnie. Aby uzyskać ciemny kolor orzecha, który chcieliśmy, potrzeba było około 4 warstw lakieru, ale jedna puszka wystarczyła. Zachowaj ostrożność podczas lakierowania, aby pokryć otaczające obszary, aby zapobiec ich poplamieniu.
Gdy podstopnice wyschły, nałożyliśmy dwie warstwy białego połysku.
Na dole schodów widać szczelinę w miejscu, w którym drewniana podłoga stykała się z dywanem.
Krok szósty: wypełnienie luki
Jest to ostatni etap podczas renowacji schodów drewnianych. W naszym domu drewniana podłoga w przedpokoju nie stykała się ze schodami, ponieważ kiedyś były one na drodze dywanem. Aby temu zaradzić, wypełniliśmy szczelinę taśmą z pianki PE, a następnie wypełniliśmy szpachlą do drewna, wyrównując ją skrobakiem tak, aby była na poziomie podłogi.